İnternet

IP Adresi Gizleme Yöntemleri | IP Adresimi Nasıl Gizlerim?

IP adresi gizleme konusunda kullanılabilecek birçok yöntem bulunur. Bu yöntemlerin bazıları güvenlidir ve hızlı bir internet deneyimi sunar. Bazıları ise güven konusunda sınıfta kalır ve hız konusunda da oldukça vasattırlar.

Eğer IP adresi gizlenecekse, her şeyden önce güvenli ve tam korumalı seçeneklere yönelmek gerekir. Bu konudaki bazı yöntemler verilerinizin sızdırılmasına neden olabilir ve sandığınız gibi IP adresinizi tam olarak gizleyemeyebilir. Bu yüzden seçenekleri iyi değerlendirip, amacınıza en uygun IP adresi gizleme yöntemini kullanmanız gerekir.

IP Adresi Gizleme Konusunda Önerilen Yöntem: VPN Kullanımı

IP adresi gizleme amacıyla kullanılan etkili yöntemlerin başında VPN kullanımı her zaman öne çıkar. VPN (Virtual Private Network), Türkçe’ye Sanal Özel Ağ olarak çevrilir. Kullandığınız VPN, size bir IP adresi oluşturur ve bu IP adresi sayesinde hem IP adresini gizlemiş hem de erişim kısıtlaması olan sitelere erişim sağlamış olursunuz.

Ücretli VPN kullanımı sayesinde IP adresinizi hangi ülkeden isterseniz, o ülke üzerinden seçebilirsiniz. Ayrıca internet hızınızda bariz düşüş yaşanmaz. Son derece güvenlidir ve IP adresinizi tamamen gizler. Erişim sağladığınız sunucu, IP adresinizin VPN tabanlı bir IP adresi olduğunu dahi anlamaz. Ücretsiz VPN’lerde ise bu özelliklerin birçoğu kısıtlanır ya da belirli bir süre boyunca bu özellikleri ücretsiz olarak kullanmanız sağlanır.

TOR Browser Kullanımı

Google Chrome, Mozilla, Opera ve daha birçok tarayıcı, sunuculara erişim sağlarken genel olarak IP adresinizi herhangi bir şekilde gizlemeden karşı tarafa iletirler. TOR Browser ise asla bu şekilde çalışmaz. Katmanlanmış koruma sistemi sayesinde IP adresiniz karşı tarafa iletilmez ve internet üzerinde tamamen anonim olarak gezebilirsiniz.

TOR Browser her ne kadar internet üzerinde anonim gezinme imkanı sağlasa da oldukça yavaştır. Gerçek internet hızınızı kullanabilmeniz mümkün değildir. Ayrıca video açma ve herhangi bir içerik indirme gibi konularda da yavaşlığından ötürü problemler yaşayabilirsiniz.

TOR Browser kullanırken dikkat etmeniz gereken şey genellikle kullanıcıların birbirinin ip adresini kullanmasıdır. Siz belki TOR Browser kullanırken başkasının ip adresi üzerinden masum bir işlem gerçekleştiriyor olabilirsiniz, fakat sizin ip adresinizi kullanan TOR Browser kullanıcısı o kadar da masum olmayabilir ve ip adresinizi suç teşkil edebilecek durumlar için kullanabilir.

Proxy Sunucusu Kullanımı

IP adresi gizleme konusunda en çok kullanılan yöntemlerin başında Proxy kullanımı yer alır. IP adresiniz, Proxy sunucusuna gönderilir ve bu sunucu kendi IP adresi üzerinden diğer sunuculara erişim yapmanıza yardımcı olur. Bu sayede internet üzerinde özgürce dolaşabilir ve IP adresinizi gizleyebilirsiniz.

Bazı Proxy sunucuları, IP adresi gizleme konusunda başarılı değillerdir. Ayrıca verilerinizin bu sunucularda kayıt altına alınması riski de vardır. Bununla birlikte Proxy internet hızını ciddi anlamda düşürür. Bu yüzden bu yöntem her ne kadar basit olsa da kullanımı pek önerilmez. Özellikle ücretsiz Proxy sunucuları oluşturularak, internet kullanıcılarının verilerinin ele geçirilmesi durumuna sık rastlanmaktadır.

Etiketler
Başa dön tuşu