İnternet

Mozilla Firefox’un Ücretli Sürümü Bu Yıl Sonu Premium Özelliklerle Geliyor

Firefox Premium yakında kullanıcıların hizmetine sunulacak. Mozilla Vakfı tarafından geliştirilen Firefox tarayıcısının Premium sürümü VPN özellikleriyle donatılacak ve bazı yeni özellikler içerecek.

Mozilla Vakfı, Firefox tarayıcısının premium bir sürümü üzerinde çalışıyor. Firefox CEO’su Chris Beard, bu yıl Ekim ayına kadar tarayıcının ücretli bir sürümünün yayınlanacağını duyurdu.

Beard’a göre, Firefox’un premium sürümünün bir VPN, güvenli bulut depolama alanı gibi özellikleri içermesi muhtemel. Beard, “İlk önce bazı yeni hizmetleri başlatacağız ve sonra en iyi kullanıcı güvenliğini sağlarken hangi modelin en anlamlı olduğunu düşüneceğiz” dedi. “Firefox ve ETP (Enhanced Tracking Protection-Gelişmiş İzleme Koruması) gibi birçok güvenlik özelliği yine ücretsiz olacak, orası kesin.” Mozilla, ProtonVPN’i bazı Firefox kullanıcılarına ayda 10 dolarlık bir abonelik karşılığı teklif etmeyi deniyor, ancak Beard, şirketin artık ödeme yapmayan kullanıcılara bir miktar ücretsiz VPN bant genişliği ve aylık olarak premium ölçülü bir VPN hizmeti sunmayı düşündüğünü ifade ediyor.

Mozilla şu anda gelirini içerik keşif servisi Pocket’tan kazanıyor, ancak gelirinin büyük kısmı ücretsiz tarayıcısında kullanılan arama motorlarından geliyor.

Beard’un röportajı yayınlandıktan sonra Next Web , ücretli ürünlerin aktif olarak geliştirilmekte olduğunu doğrulayan Firefox’un kıdemli başkan yardımcısı Dave Camp’ten bir açıklamaya ulaştı:
Dave Camp, “İnternetin herkese açık ve erişilebilir olması gerektiğine inanıyoruz. Yüksek performanslı, ücretsiz ve varsayılan olarak özel bir Firefox tarayıcısı, temel hizmetlerimizin merkezinde olmaya devam edecektir.

Ayrıca premium hizmetlere erişmek isteyen tüketiciler olduğunun farkındayız ve bu kullanıcılara Firefox kullanıcılarının bildiği ve sevdiği mevcut ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi ve erişiminden ödün vermeden de hizmet verebiliriz.” dedi. Yeni bir Quantum motoru tarafından desteklenen ve gizlilik odaklı birkaç özellik içeren, geçen yıl standart sürümü yeniden geliştirilen yeni Firefox sürümü için fiyatlandırma hakkında henüz bir açıklama yok.

Başa dön tuşu